Kraj Austria

Stolica: Wiedeń
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: niemiecki
Napięcie: 220 V
Powierzchnia: 83 871 km²
Ludność: 8,3 mln

Dolna Austria

Górna Austria

Lodowcowy krajobraz z pięknymi jeziorami i pocztówkowymi miasteczkami.

Informacje ogólne

Wielkie połacie dzikich terenów, malownicze wioski, piękne krajobrazy, zabytkowe miasta i klasztory, w których kwitną wspaniałe tradycje są niewątpliwie atutami turystycznymi, dzięki którym do tej austriackiej krainy zaglądają spragnieni wypoczynku turyści. Urlopowe walory posiadają skryte wśród gór jeziora z niezwykłym Pojezierzem Salzkammergut i górującym nad nim majestatycznym lodowcem Dachstein. Świeże powietrze i nieskazitelny klimat gwarantują wypoczynek na najwyższym poziomie, niezależnie od tego czy spędza się go na nartach, czy przemierzając w inny sposób malownicze i na zawsze pozostające w pamięci tereny.

Górną Austrię wyznacza na północy granica z Niemcami i czeskimi lasami oraz malowniczo położone rzeki Inn i Aniza, natomiast południe regionu graniczy ze Styrią i Ziemią Salzburską, które również warto odwiedzić w trakcie podróży po Austrii. Receptą na niebanalną podróż jest przede wszystkim zwiedzanie, aktywny wypoczynek oraz uczestnictwo w tradycyjnych obrzędach i uroczystościach przerywane degustacją wspaniałych regionalnych potraw i win. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy białego szaleństwa, gdyż w Górnej Austrii działa kilka świetnych kurortów narciarskich.

Region miał od zawsze dogodne położenie komunikacyjne u podnóży północnych Alp, przez ziemie te wywożono sól z Salzkammergut oraz styryjskie rudy żelaza. Kraina ma bujną historię, gdyż rządzili nią książęta Bawarii, Babenbergowie i Habsburgowie, za czasów których rangę terenów podniesiono do godności księstwa Marchii Wschodniej, a po wojnach napoleońskich Górna Austria stała się częścią Ziemi Salzburskiej. Przełomowym momentem rozwoju był wiek XIX, kiedy zaczęto budowę pierwszych na kontynencie torów kolejowych, dzięki temu wzmocnił się kontakt z krajami niemieckimi i rozwinęła współpraca gospodarcza. Po II wojnie światowej, gdy w 1955 roku okupacyjne strefy opuścili alianci, malowniczą krainą zainteresowali się turyści, dzięki którym nastąpiła rozbudowa bazy turystycznej i hotelowej.

Stolicą ziem położonych wokół Amizy jest Linz – urocze miasto portowe będące jednocześnie najważniejszym w Austrii ośrodkiem sztuki współczesnej sięgającym swoimi początkami do czasów rzymskich. Turystów nie trzeba przekonywać do spacerowania po starówce, robienia zakupów i spożywania regionalnych specjałów z racji popularności miasta. W starą zabudowę wpleciono nowe budynki, w których zadomowiły się sklepy i kawiarnie tworzące romantyczną i urzekającą atmosferę. W Innenstadt, czyli centralnej strefie można wybawić się do białego rana w świetnych klubach i dyskotekach podziwiając jednocześnie wspaniałe walory miasta nabierającego w blasku ulicznych latarni zupełnie innego wymiaru. Linz to jeszcze wiele innych, czysto turystycznych atrakcji. Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od Postlingberg – niewysokiego wzgórza, do którego przejazd stuletnią kolejką jest już niezwykłym przeżyciem. Wzgórze nie jest wyłącznie miejscem spacerowym, można także zwiedzić ulokowany na nim klasztor i kościół Kapucynów. Wspaniała zabawa czeka na rodziny z dziećmi w die Welt der Marchen – świecie bajek, który można obejrzeć poruszając się kolejką po tunelu pełnym stacji z ilustracjami znanych bajek. Długie spacery po starówce zajmą z pewnością trochę czasu, ponieważ rynek ze sławną kolumną morową Świętej Trójcy jest największym placem miejskim Austrii. Warto przyjrzeć się także starej katedrze oraz licznym kamienicom, z których każda ma swoją historię powiązaną np.: z losami Mozarta, cesarza Fryderyka III czy astronoma Keplera. Relacje współczesnej sztuki z mediami elektronicznymi można zgłębić w interaktywnym muzeum Ars Electronica organizującym także znany w całej Europie festiwal pod tym samym tytułem. Innym ciekawym wydarzeniem w Linz jest wrześniowy Linzer Klangwolke – wielkie przedstawienie gry światła i dźwięku powiązane ze wspaniałym teatrem muzycznym Brucknerhause, przyciągające co roku nad Dunaj tysiące słuchaczy.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Najpopularniejsze tereny narciarsko-snowboardowe:

Lammertal i Dachstein West – na granicy Górnej Austrii i Ziemi Salzburskiej leżą wspaniałe tereny narciarskie, z których można korzystać przebywając na urlopie w obydwu regionach. Ich nazwa pochodzi od malowniczo rozlanej po przepięknej dolinie rzeki Lammer ograniczonej przez Wysokie Taury oraz panoramiczne pasma Tennengebierge. W całej dolinie porozrzucane są malownicze miasteczka, a na terenie Górnej Austrii najbardziej znane kurorty to Gosau, Bad Ischl, Bad Goisern i Obertraun. Przebywając w malowniczej okolicy można podziwiać wspaniałe widoki na Gossaukamm i masyw Dachstein, na którym działa łącznie 5 terenów narciarskich. Na kilkudziesięciu trasach narciarze mają do dyspozycji wiele kilometrów zjazdów o różnym stopniu trudności obsługiwanych przez kilkadziesiąt nowoczesnych wyciągów z niezwykłą przepustowością. Dzięki jednemu karnetowi bez zdejmowania nart można przemieszczać się między wszystkimi terenami. Szczególnie zadowoleni będą miłośnicy biegówek, gdyż przygotowano dla nich trasy położone w dziewiczych krajobrazowo okolicach. We wspaniałym snowparku Gosau będą mogli wyszaleć się entuzjaści jednej deski podziwiając jednocześnie zawody balonowe odbywające się na przełomie stycznia i lutego. Dodatkowymi atrakcjami związanymi z aktywnym wypoczynkiem są lodowiska, tory saneczkowe, curling, kuligi, paralotnie, a także snowbike, snowtubing oraz sauny i masaże. Jeżeli ktoś chce skorzystać z bogatszej oferty narciarsko-snowboardowej może z powodzeniem wybrać się na piękne stoki położone na sąsiedniej Ziemi Salzburskiej.

Hinterstoder – największy teren narciarski położony przy kurorcie Hinterstoder, przyciągający turystów przebywających na wczasach w Górnej Austrii, oferuje przede wszystkim malownicze zbocza Hutterer Hoss w paśmie górskim Totes Gebirge. Na rozmaitych trasach mogą jeździć narciarze z różnym przygotowaniem technicznym, a miłośnicy biegówek mają do dyspozycji wielkie odległości do sprawdzenia swoich technik. W pobliskich miejscowościach Spital am Pyhrn, Windischgarsten i Vorderstoder znajduje się również gęsta sieć szlaków biegowych. Kurorty poza tradycyjną jazdą na nartach oferują nocne zjazdy na sankach, zjazdy na nartach z pochodniami, kryte korty tenisowe czy curling. Okolica nie jest mocno zatłoczona i przyciąga spokojną atmosferą szczególnie rodziny z dziećmi. Jeżeli ktoś chce skorzystać z bogatszej oferty narciarsko-snowboardowej może z powodzeniem wybrać się na piękne stoki położone na sąsiedniej Ziemi Salzburskiej.

Salzkammergut – jedną z wyższych pozycji w rankingu austriackich regionów wypoczynkowych zajmuje malownicza kraina słynąca ze wspaniałych jezior, tworząca jednocześnie pocztówkowe obrazy i otwierająca przed turystami nowe możliwości spędzania wolnego czasu. W okolicy panuje przyjazny klimat potęgowany dodatkowo przez 76 jezior przypominających sznur pereł otoczonych pasmami górskimi, gwarantującymi z lotu ptaka niezapomniane widoki. Miejscowości wokół jezior zachęcają do odwiedzin znakomitymi restauracjami ze wspaniale przygotowaną regionalną kuchnią. W tej niezwykłej krainie można uprawiać wszystkie formy turystyki pieszej, rowerowej, konnej i lotniczej. Niezmierzone głębiny jezior przyciągają miłośników nurkowania, z powodzeniem można też uprawiać żeglarstwo, jeździć na nartach wodnych wśród malowniczych krajobrazów czy też w zimie zmierzyć się ze wspaniałymi trasami biegowymi. Główne kurorty przytulone do górskich zboczy, do których zjeżdżają na wypoczynek turyści ceniący sobie spokój to Wolfgang im Salzkammergut, Bad Ischl, Hallstatt, Innerschwand am Mondsee, Unterach czy Hochlecken. Miejscowości takie jak na przykład Bad Ischl są znanymi uzdrowiskami, w których można zażywać kąpieli solankowych leczących ciało i duszę. Warto też pamiętać, że na terenie Salzkammergut znajduje się wiele ciekawych miejsc, których zwiedzanie może okazać się niezwykle atrakcyjne i obfite w pozytywne wrażenia. Jeżeli ktoś chce skorzystać z bogatszej oferty narciarsko-snowboardowej może z powodzeniem wybrać się na piękne stoki położone na sąsiedniej Ziemi Salzburskiej.

Kuchnia

Tradycyjna austriacka kuchnia jest wyjątkowo zróżnicowana i czerpie jednocześnie z wielu kulinarnych tradycji, gdyż wspaniałe przepisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Z różnych zakątków przywędrowały takie specjały jak: czeskie knedle ze śliwkami, węgierski gulasz z papryką, bałkańska ostra papryka duszona czy włoskie dania na bazie makaronu. Wiele kontrowersji związanych z pochodzeniem kręci się wokół znanego na całym świecie sznycla wiedeńskiego – Wienerschnitzel – panierowanego w bułce mięsa cielęcego. Pomysł prawdopodobnie pochodzi z czasów jednego z powstań włoskich, trafił do kucharzy z cesarskiego dworu w wielkiej tajemnicy i od tamtej pory panierka w bułce tartej na cielęcinie, wieprzowinie, kurczaku czy rybie uchodzi za dodatek typowo austriacki.

Austrią targały liczne wojny, w trakcie których nie było co jeść, a na stół cesarski trafiały smakołyki dające się „złapać”. Z tego okresu pochodzi smakowicie przyrządzany tyrolski orzeł z knedlikami, pieczona wiewiórka z sałatką czy jeż w kwaśnym sosie z kluseczkami.

Specjalności austriackiej kuchni, oferowane od Jeziora Bodeńskiego po Jezioro Nezyderskie, zachwycą z pewnością niejednego kosmopolitycznego turystę przybywającego w te strony. Fruhstuck – czyli śniadanie składa się przeważnie z kubka herbaty lub kawy i bułek, do tego masło, dżem i rodzaj jakiegoś pasztetu. Od standardu hotelu zależy ilość i wybór podawanych wędlin, serów, gotowanych jaj, musli i owoców. Lancz zwany Mittagessen uchodzi wśród Austriaków za główny posiłek i właśnie o tej porze serwowane są stałe zestawy, natomiast tzw. Tagesmenu przeznaczone jest na cały dzień. Popołudniowa pora, kiedy jest większy wybór dań to Abendessen, z kolei wieczory określane są mianem kolacji – Nachtmahl. O każdej porze można w razie głodu spałaszować kawał obfitego deseru w postaci austriackiego tortu czy ciasta zwanego Kuchen z solidną porcją bitej śmietany.

Dużą popularności wśród zabieganych Austriaków cieszą się stragany z kiełbaskami – Wurstelstande – serwujące popularne frankfurterki, smażone Bratwurst i Currywurst, mocno przyprawione kiełbasy Debreziner, a także kebaby i pizzę.

Austriackimi specjałami bez których nie można się obejść zwiedzając ten piękny kraj są gulasz grzybowy i duszona kapusta oraz pulardy i wieprzowina w każdej postaci. W rejonach naddunajskich najlepiej rozglądnąć się za świeżymi rybami. Najsmaczniejszy jest usmażony na maśle, przyprawiony sokiem z cytryny pstrąg a la meuniere.

Potrawy, na które warto zwrócić uwagę to:

Eierspeise – gęsta jajecznica podawana na małej patelence,

Eierschwammerl – sałatka z marynowanymi kurkami oraz jajkami na twardo,

Bauernschmaus – wędzona i gotowana szynka, peklowana wieprzowina i nacinane parówki z kiszoną kapustą z kminkiem i kluskami,

Rindsgulasch – ostry gulasz wołowy przejęty z kuchni węgierskiej,

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Gefullte Kalbsbrust – mostek cielęcy nadziewany farszem z mięsa i jarzyn,

Erdapfelgulasch – sałatka ziemniaczana z parówkami podawana na ciepło,

Heringsalat – sałatka ze śledzi i ziemniaków,

Tafelspitz – płaty soczystej, gotowanej w jarzynach wołowiny, podawanej z sosami: chrzanowo-jabłkowym, tatarskim, pomidorowym oraz z podsmażanymi, tartymi ziemniakami,

Gefullte Paprika – papryka faszerowana ryżem i mieloną wołowiną, polana sosem pomidorowym.

Podróżując po Austrii można natknąć się na liczne kawiarnie – Kaffeehauser. W terenach górskich są to Almhutten – małe, zadbane restauracje, zwane potocznie „almami”, a na obszarach uprawy winorośli Heurigen. W kawiarniach można poczytać prasę, porozmawiać z przyjaciółmi lub też zjeść smaczne śniadanie czy lekki posiłek. Od tych sympatycznych miejsc różnią się za to Konditorei – typowe cukiernie i ciastkarnie, w których pod ladami kryją się smakowite wyroby.

Kultura picia kawy nigdzie nie jest tak adorowana jak w Austrii. Kawiarnie są swoistymi świątyniami kawowymi, w których bardzo miło i przyjemnie można spędzić czas. Wizyty w Kaffehausach uświetniają aromatyczne kawy podawane na różne sposoby.

Stuben to tradycyjne gospody miejskie, których podstawą jest lokalna kuchnia z elegancko podawanym piwem i winem, gdzie przy stołach rozstawianych w cieniu drzew gromadzą się piwosze. Typowe lokale mające zakorzenienie w kulturze niemieckiej zwane są Biergarten i Bierhalle, natomiast do najpopularniejszych marek piwa należą salzburski Stiegl, Mullnerbrau i wysokokaloryczny Weizbier.

Większość dań podawana jest z określonymi napojami. W Arlbergu na przykład można po posiłku dostać mieszankę wódek, wina i odrobiny herbaty. Jeżeli ta porcja nie zwali kogoś z nóg, może z powodzeniem sięgnąć po przypominające włoską grappę mocne, klarowne sznapsy. Do obiadów podaje się także sok ze świeżo wyciśniętych winogron, chociaż nie wszyscy mogą na niego zasłużyć. Praca przy obrabianiu tego owocu w winnicach jest wyjątkowo ciężka, aczkolwiek rezultat w postaci młodego wina – Heurige oraz cierpkiego i częściowo sfermentowanego Sturm jest nad wyraz zachęcający do wysiłku. Nic się w przyrodzie nie marnuje, a w specjalnych winiarniach Heurigen można nawet skosztować winogronowego moszczu nazwanego Mostem. Wina najlepiej smakują w chłodnych piwnicach przesiąkniętych zapachem drewnianych beczek i fermentujących winogron, z romantycznym światłem świec, majaczącym pod kamiennymi sklepieniami.

Sympatycy mocniejszych trunków muszą koniecznie spróbować wódkę ziołową Enzian – znaną w całych Aplach, produkowaną z korzeni goryczki z dodatkiem ziół. W Austrii można spotkać także Rum Inlander – trunek o ciemno złocistym kolorze długo leżakujący w beczkach, który po dodatkowym zaprawieniu ciemnym syropem cukrowym uzyskuje kolor ciemnobrązowy.

Tereny Górnej Austrii były niegdyś wyłącznie rolniczymi i uprawnymi polami, które pozostawiły po sobie wspaniałe przysmaki. Wśród nich niezwykle smakowicie prezentują się wędzona szynka, kiszona kapusta i kluski będące podstawą każdego jadłospisu. Każdy smakosz mięsa napije się z satysfakcją piwa po uporaniu z Bauernschmaus – zestawem mięs, w którego skład wchodzą różne kiełbasy i bekon. Górna Austria powszechnie uważana jest za stolicę knedli, wiele gospód obchodzi nawet corocznie ich święto serwując puszyste ciasto na słono, słodko i ostro. Do posiłków podaje się porcję cydru lub aromatycznego wina gruszkowego. Do cydru podawanego w kamiennych czarkach można dostać grubą pajdę chleba z boczkiem.

Obyczaje

Austriacy to specyficzny naród z ciekawym pochodzeniem narodowościowym. W bogatym historycznie kraju mieszkało wiele różnych grup etnicznych, których obecność na tych ziemiach wpłynęła na obyczaje i kulturę. Należeli do nich Germanie, Madziarzy i Żydzi, pojawiali się także przedstawiciele ludów romańskich, Słowianie i Romowie wzbogacający wielonarodowościową mozaikę.

Ważną kwestią ze względu na bogate dzieje jest poczucie odrębności w poszczególnych landach. Ludzie zamieszkujący różne regiony posługują się odmiennymi dialektami, szczególnie takie zjawisko występuje w regionach gór, które niejednokrotnie utrudniały kontakty między sąsiadami. Najsilniej swoją odrębność manifestują mieszkańcy Tyrolu, ale nie przeszkadza to w ich niezwykłej gościnności i pogodzie ducha.

Austria jest krajem niezwykle tolerancyjnym, w którym dominuje katolicyzm, niemniej do wspaniałych kościołów zaglądają najczęściej turyści podziwiający koncerty, z kolei na prowincji wiara jest w dużej mierze rytualna, a niedzielne spotkania mają głównie charakter towarzyski.

Fundamentem austriackiej kultury jest bez wątpienia obyczajowość dworska i ludowa. Z tej pierwszej wywodzi się nienaganny styl bycia, charakterystyczny dla Austriaków szyk i żelazne zasady postępowania, natomiast z tej drugiej proste zachowanie.

Bardzo często mieszkańcy miast zaczynają swój dzień od porannej kawy i gazety przesiadując ze znajomymi w kawiarniach. Zaglądając do jednej z nich można poczuć, że przypadkowo usiadło się na czyimś miejscu, bo każdy ma tam swój stolik, a kelnerzy bardzo często znają przychodzące na kawę osoby i często z nimi się przyjaźnią. Dzięki temu prasa i kawa tworzy niepowtarzalny klimat austriackich kawiarni, który najbardziej widoczny jest w stolicy kraju.

Na prowincji natomiast wykwintne kawiarnie zastępują przytulne gospody, w których można poplotkować przy piwie. Mieszkańcy gromadzą się najczęściej przy jednym stole zwanym Stammtisch, a zwyczaje te kultywują turyści przebywający w okolicy na wczasach. Przy takich biesiadnych stołach często można usłyszeć Hausmusik – śpiewanie przy tradycyjnych instrumentach, wśród których najbardziej rozpoznawalnym jest Knopfharmonika – odmiana akordeonu, skrzypce oraz kontrabas.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Bardzo często można spotkać Austriaków grających w Eisstockschiessen – coś pośredniego między curlingiem i kręglami na lodzie.

Z Austriakami przy wznoszeniu toastu lepiej nie stukać się szkłem, wystarczy po prostu popatrzyć szczerze w oczy, co jest wyrazem przyjaznych intencji. Po większych posiłkach poczęstunek sznapsem jest ze strony gospodarza formą podziękowania za wizytę. Przed posiłkami dobrze jest wnieść toast i życzyć sobie „smacznego” - Guten Appetit.

Mieszkańcy Austrii słyną ze swojej gościnności, która objawia się także w noszeniu tradycyjnych strojów. Kobiety ubierają się w tzw. Tracht lub okolicznościowe suknie Dirndl, natomiast mężczyźni w Lederhosen zwane potocznie „trzeszczącymi spodniami”.

Turyści przebywający na wczasach w Austrii bardzo często mogą uczestniczyć w niezwykłych, karnawałowych balach, które zostały zapoczątkowane już w XVIII w. i do dziś cieszą się dużą popularnością.

W Austrii ciekawe są niektóre święta, których obrzędy można podziwiać na ulicach turystycznych miejscowości. Za typowe zwyczaje adwentowe uchodzą jasełka rozpoczynające się pod koniec grudnia w okresie nocnych marszów czarownic i przebierańców zwanych Scheller, Wamplerer czy Scheman. Na Wielkanoc szuka się koszyczków wypełnionych słodyczami i malowanymi jajkami. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się Kalvarienbergmarkt – duże jarmarki wielkanocne, na których można znaleźć wiele interesujących pamiątek. W okresie Adwentu do domów zagląda diabeł z rózgą zwany krampusem, a więc po ulicach biegają przebierańcy z ogromnymi rogami i rózgami.

Świąteczne prezenty, smakołyki można kupić na zapożyczonych od Niemców jarmarkach, towarzyszy im sympatyczna atmosfera zabawy, zapach grzanego wina i przyrządzanych na ruszcie kiełbasek.

Aktywny wypoczynek

W Austrii Górnej znajduje się kilka doskonale przygotowanych tras narciarskich dostępnych przy wszystkich liczących się kurortach zimowych takich jak Gosau, Bad Ischl, Bad Goisern i Obertraun. Obsługują je sprawnie działające systemy wyciągów i gondoli pozwalające turystom na naprawdę aktywny wypoczynek, a nie tylko czekanie w długich kolejkach. Wiele wyciągów i gondoli prowadzi na szczyty niezwykle malowniczymi trasami, bezpłatne skibusy rozwożą narciarzy i snowboardzistów po narciarskich terenach, a dogodne i przyjazne przemieszczanie się zapewnia doskonale rozwiązany system skipassów. Większość tras zjazdowych dysponuje wszystkimi stopniami trudności, w każdym kurorcie można nauczyć się jeździć na nartach, dla snowboardzistów przygotowano wiele szkółek oraz doskonałe rozwiązania do uprawiania tej dyscypliny w specjalnie wybudowanych snowparkach. Narciarze biegowi mają do dyspozycji wiele kilometrów niezwykle malowniczych tras, nie brakuje też innych form aktywnego wypoczynku związanych z zimą takich jak: śnieżny rafting, saneczkarstwo, hokej i kręgle na lodzie, curling, łyżwiarstwo, można też czynnie spędzać czas na krytych basenach, w saunach czy łaźniach parowych. Austria Górna przyciąga ofertą aktywnego spędzania czasu również latem. Turyści lubiący przebywać na świeżym powietrzu mogą wybrać się na piesze wędrówki, jeździć rowerem, latać balonem i na paralotni, niezwykle popularne jest kajakarstwo, jazda konna i wspinaczka. Do żeglarstwa i nurkowania idealnie nadaje się malownicza kraina Salzkammergut.

Wycieczki Fakultatywne

Wiedeń – wizytówką stolicy kraju są kawiarnie nadające tonu codziennemu życiu, od których najlepiej zacząć zwiedzanie miasta, dzięki nim można poczuć wyjątkowy klimat i zapoznać się z powszechnie obowiązującymi zwyczajami, rozbudzić organizm i zmienić nastawienie do życia. Po filiżance pysznej „Pharisaer” w którymś z „Kaffehausów” warto przespacerować się po Ringu – reprezentacyjnej alei otaczającej Stare Miasto, obudowanej imponującymi gmachami i okolonej rozległymi parkami. Jeden z najwspanialszych i fascynujących bulwarów w Europie, po którym spacer jest wyjątkową przyjemnością, to swoistego rodzaju dokumentacja pokazująca jak ścierała się monumentalna architektura cesarska z modernistyczną architekturą burżuazyjną – zachwycają między innymi takie gmachy jak Urania czy Regierungsgebaude. Przechadzkę po okolicy uświetni obecność w wykwintnym Stadtpark – terenach zielonych ukształtowanych na wzór angielskich parków krajobrazowych; wśród zawiłych alejek i bujnej roślinności można trafić na pomniki wybitnych wiedeńczyków, z tym najsłynniejszym upamiętniającym Johanna Straussa młodszego. Miłośnicy historii powinni zajrzeć do Muzeum Historii Sztuki z obszerną kolekcją habsburskich eksponatów gromadzonych przez stulecia, ciekawe pamiątki historyczne zgromadzone są także w Muzeum Historii Naturalnej. Spacerując po Volksgarten nie da się przejść obojętnie obok Parlamentu nawiązującego swoją architekturą do antycznych świątyń czy pominąć Ratusza z pięknym parkiem okalającym strzelisty gmach. Nieopodal wznosi się majestatyczny, pięknie odnowiony Teatr Dworski – Burgtheater; w tej części miasta swoją monumentalną architekturą zachwycają także Uniwersytet, neogotycki kościół Votivkirche efektownie prezentujący się nocą oraz imponujący gmach Giełdy – Borse, przy którym można spotkać wielu spacerowiczów. Turyści, którzy dotrą do Hofburga – integralnej części Wiednia położonej w obrębie Ringu w południowo-zachodniej części śródmieścia – muszą zarezerwować sobie sporo czasu na zwiedzanie jednej z najpiękniejszych dzielnic Wiednia. Przez mieszaninę budowli z różnych epok przebiega trakt komunikacyjny z poruszającymi się po nim, charakterystycznymi dla Wiednia, dostojnymi dorożkami, którymi można udać się na niezwykle relaksującą i kształcącą wycieczkę po mieście. Hofburg to wiele okazałych budynków, dziedzińców, bram, kaplic i pomników, po których zwiedzeniu można w końcu podziwiać przepiękną fasadę Nowego Zamku z licznymi muzeami tematycznymi w środku, szczególnie polecanymi miłośnikom zabytkowych instrumentów, militariów i etnograficznych kolekcji z całego świata. Przerywnikiem w zwiedzaniu zabytkowego miasta może być spacer po Karntner Strasse – największej shopping-owej alei Wiednia – gwarnej przez cały dzień promenadzie, która jeszcze bardziej ożywa wieczorami gromadząc tłumy spacerowiczów i gapiów podziwiających występy kuglarzy, grajków, śpiewaków i wędrownych artystów. Można w tym miejscu oddać się szałowi zakupów lub smakować sznycla po wiedeńsku w którejś z wytwornych restauracji. Motywy z „Czarodziejskiego fletu”, posągi i gobeliny zdobią wnętrza masywnej Staatsoper – opery wiedeńskiej, po której przechadzka może wywołać w rozmarzonych głowach magię chwil związaną z prestiżowymi balami i wspaniałymi spektaklami muzycznymi rozsławiającymi Wiedeń na całym świecie. W położonym nieopodal kościele Kapucynów ważnym punktem na turystycznej mapie stolicy jest krypta cesarska kryjąca szczątki prawie wszystkich Habsburgów. Centrum śródmieścia wyznacza  obowiązkowy do odwiedzenia Stephansplatz z potężną gotycką katedrą św. Szczepana – symbolem miasta budzącym jednocześnie zachwyt i osłupienie zwiedzających. Spacer po Karlsplatz daje możliwość podziwiania przepięknego kościoła św. Karola Boromeusza i niebywałej architektury, na deser można zostawić sobie Belweder – najpiękniejszy kompleks pałacowo-ogrodowy sławiący Wiedeń na całym świecie oraz Schonbrunn – letnią carską rezydencję, na której zwiedzenie można spokojnie poświęcić cały dzień.

Salzburg – malownicze położenie i bogactwo zabytków stolicy regionu sprawia, że miasto cieszy się wśród turystów niezwykłą popularnością i obok Wiednia jest najczęściej odwiedzaną metropolią w Austrii. Początki jednego z najważniejszych centrów kulturalnych Europy sięgają czasów celtyckich, a jego wizerunek został zbudowany na postaci Mozarta i jego twórczości. Historyczna część Salzburga została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co podkreśla rangę na mapie turystycznej Austrii i jest powodem częstych odwiedzin. Miasto można zwiedzać na dwa sposoby: albo podziwiając zabytki i chodząc od sklepu do sklepu, albo koncertowo – zaliczając poszczególne koncerty i wydarzenia muzyczne. Najlepiej zacząć wędrówkę od grzbietów podciętych skalnym urwiskiem wzgórz Nonnberg i Monchsberg, skąd jest przepiękny widok i można zorientować się w położeniu najważniejszych zabytków. Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem miasta jest biskupia twierdza Hohensalzburg, której potężna bryła o białych murach zajmuje wschodnią część wzgórza Monchsberg. Twierdza nigdy nie została zdobyta, ma ciekawą historię, warte zobaczenia są kunsztowne wnętrza i dekoracje oraz mini-muzea usytuowane wewnątrz. Do bastionu można dostać się na piechotę spacerową trasą lub skorzystać z kolejki Festungsbahn pnącej się powoli na malownicze wzgórze. Żelaznym punktem podczas zwiedzania Salzburga jest wzniesiony w XV w. pałac Mirabell – okazała rezydencja arcybiskupów ze wspaniałymi ogrodami i systemem imponujących fontann, w których można zaznać spokoju i odpocząć w trakcie zwiedzania oraz katedra będąca pierwszą barokową świątynią po północnej stronie Alp. Niezwykłą sztukę europejską z okresu między XVI a XIX w. można podziwiać w Residenz – monumentalnym gmachu z największą barokową fontanną w Europe, przy której koniecznie trzeba się sfotografować. Podczas Festiwalu Salzburskiego na Residenzplatz  wystawiane są ogromne telebimy, na których można podziwiać muzyczne spektakle przyciągające wielu ciekawskich turystów. Podczas zwiedzania Salzburga nie wypada ominąć rodzinnego domu Wolfganga Amadeusza Mozarta (można w nim podziwiać liczne pamiątki po wybitnym kompozytorze) oraz poświęconego mu pomnika. Niezwykłą ciekawostką, na którą warto zarezerwować trochę czasu podczas zwiedzania są wodne triki w ogrodach rezydencji Hellbrunn. Urządzono w niej galerię wodnych niespodzianek z wodą tryskającą na spacerujących, z teatralnymi marionetkami napędzanymi ruchem wody, grotami cudów oraz dziwnymi zjawiskami, które można zrozumieć przebywając wyłącznie w tym niezwykłym miejscu. Wspaniałe salzburskie piwo można degustować w muzeum browarnictwa Stiegl Brauwelt lub też wybrać się do Muzeum Sztuki Nowoczesnej, by podziwiać zgromadzone tam niezwykłe eksponaty. Turyści zmęczeni chodzeniem po starówce mogą wybrać się na rejs „Amadeuszem” po rzece Salzach i z innej perspektywy obserwować wspaniałe miasto. Warto pomyśleć też o Salzburg Card uprawniającej do bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską oraz do zwiedzania bez opłat blisko trzydziestu obiektów.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej lecieć do Górnej Austrii?
Górna Austria jest regionem, do którego można jechać o każdej porze roku w zależności od tego czy wybieramy się na narty, czy chcemy wypoczywać w letnim okresie. Sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia, warto jednak pamiętać że kurorty narciarski są czynne przez cały rok, a na lodowcach można jeździć na nartach i snowboardzie także w lecie. Najspokojniejsze miesiące na nartostradach są od kwietnia do czerwca i w listopadzie. W planowaniu podróży należy wziąć pod uwagę fakt, że w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku kurorty przeżywają największe oblężenie. W okresie letnim najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień ze średnią temperaturą powietrza wynoszącą 23-25°C. Turyści miłujący górskie wędrówki na ciepłą i słoneczną pogodę mogą liczyć od połowy maja do początku września.

Jaka waluta obowiązuje w Austrii i jakie są orientacyjne ceny?
W Austrii obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i ceny związane z infrastrukturą narciarską i turystyczną.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Austrii Górnej?
W miejscowościach turystycznych jest wiele sklepików, które przyciągają turystów swoimi pamiątkami. W Linz i okolicach warto poszukać strojów ludowych (np.: górski kapelusik Wanderhut) oraz tradycyjnie wyrabianych lasek. Popularnością cieszy się ta droższa i tańsza biżuteria Swarovskiego oraz ceramika, warto rozglądnąć się za ręcznie malowanymi figurkami i fajansowymi talerzami. Smakowitą pamiątką są austriackie wyroby cukiernicze, np.: czekoladowe kulki Mozartkugeln, niezwykle wymyślne dzwonki, którymi Austriacy dekorują bydło, a także wyroby hafciarskie. Turyści chętnie kupują podobające się dzieciom szklane kule z wirującymi w środku płatkami śniegu. Cenną pamiątką może być także oryginalnie zalakowane, sprzedawane w firmowych butelkach wino czy dobre piwo pochodzące z lokalnych browarów. Warto zaopatrzyć się także w napój z ziół alpejskich „almdudler”, Jagertee – czyli tzw. herbatę myśliwską będącą aromatycznym trunkiem na bazie rumu oraz wyciągu z czarnej herbaty, ziół i przypraw korzennych, idealnie nadająca się do picia w zimowe wieczory. Cenną pamiątką może okazać się także Williamsbirne – aromatyczna wódka o delikatnym i przyjemnym aromacie produkowana z gruszek.

Jaki czas obowiązuje w Austrii?
W Austrii obowiązuje taki sam czas jak u nas.

Jak poruszać się po Austrii Górnej?
Komunikacja publiczna w Austrii jest świetnie rozwinięta. Sieć kolejowa jest bezpośrednio połączona z siecią kolei europejskich, cena przejazdu pociągiem regionalnym i pospiesznym jest jednakowa. Komunikacja autokarowa jest również na świetnym poziomie i łączy Austrię z zagranicą. Drogi są dobrze i czytelnie oznakowane, tak samo jak informacje o turystycznych atrakcjach.

W kurortach narciarskich połączenia między dolnymi stacjami wyciągów a hotelami zapewniają bezpłatne skibusy zsynchronizowane z godzinami startu i zamknięcia wyciągów. Warto pamiętać, że są one bardzo punktualne i nie jest wskazane się na nie spóźniać.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Kierowcy samochodów osobowych zobowiązani są do posiadania kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego oraz zapinania pasów (dotyczy to również pasażerów). Ze względu na górski charakter kraju samochody poruszające się po górskich drogach powinny od listopada do kwietnia być wyposażone w opony zimowe.

Międzynarodowe prawo jazdy w Austrii nie jest obowiązkowe, na autostradach obowiązują winiety, o o które koniecznie trzeba zadbać, gdyż policja skrupulatnie je sprawdza i daje wysokie mandaty za ich brak, zielona karta nie jest obowiązkowa, ale zalecana.

Jakie są ograniczenia celne w Austrii?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. Tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Austrii?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Austrii bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Austrii tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Austrii bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Wiedniu: www.wien.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Austrii

Austria, Wiedeń, Hietzinger Hauptstrasse 42 c, 1130
Tel.: +43 1 87015100 Tel. dyżurny: +43 69918070220
wieden.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.wien.polemb.net

Karyntia

Styria

Tyrol

Wiedeń

Ziemia Salzburska

Austria: Dolna Austria , Górna Austria , Karyntia , Styria , Tyrol , Wiedeń , Ziemia Salzburska

Wybierz region Dolna Austria , Górna Austria , Karyntia , Styria , Tyrol , Wiedeń , Ziemia Salzburska